Stávající princip řízení obce neumožňuje skutečně autonomní zapojení jednotlivců či týmů.
Nyní řídí obec v zásadě ve všem starosta. Od důležitých strategických rozhodnutí po organizování prací, sekání trávy nebo doplňování pytlíků na psí hovínka. Nevýhodou je také jeho nezastupitelnost. Cela vertikální hierarchie na něm stojí a s ním i padá.
Starosta by ale měl mít dostatek prostoru pro to, co je jeho hlavní náplní: reprezentovat obec a hledat řešení pro to, aby měla co nejvíce peněz. Nikoliv plnit úkoly, které může dělat někdo jiný, nebo se zaobírat mikromanagementem.
Toto mění kruhový model, kde mají správce obce i úřadu vlastní kompetence a jednotlivé komise mohou spolupracovat a plnit úkoly samostatně. Nový model počítá s aktivním zapojením všech zastupitelů, jejich dalších pomocníků a v neposlední řadě i všech ostatních občanů.
Jednotlivým komisím musejí být uděleny širší kompetence samotným starostou. Mohly by tak samostatně navrhovat a řešit úkoly, které doposud dělal starosta. Komise mohou navíc zapojovat do řešení občany a co víc: mohou samostatně řešit dotazy, názory a námitky občanů a samy s nimi komunikovat. To vše je možné řešit jak úvazkem zastupitele, tak domluvenou odměnou, pokud by práce zastupitele (člena komise) přesahovala jeho úvazek nebo dobrovolnictví.
1) Dohoda zastupitelů 2x120 minut
Na novém modelu a jeho konkrétních principech se musí zastupitelé shodnout a nabídnou svůj čas pro řešení úkolů (pracovní hodiny, odměny atd.)
2) Zapojení občanů (osobně a jednotlivě)
Zastupitelé by měli do svých komisí přizvat řadové aktivní občany, kteří by jim pomáhali úkoly plnit.